Jak zdać egzamin?

I. KILKA WSKAZÓWEK DLA OSÓB PRZYGOTOWUJĄCYCH SIĘ DO EGZAMINU NA PRAWO JAZDY.

  1. Nie ucz się przepisów ruchu drogowego na pamięć, staraj się zrozumieć praktyczne konsekwencje ich stosowania. Wyobrażaj sobie realizowanie ich w konkretnych sytuacjach drogowych.
  2. Ćwicząc manewry koncentruj się na rozpoznawaniu położenia w przestrzeni bryły samochodu (lewego i prawego boku, przedniego i tylnego zderzaka, ustawienia kół). Staraj się „wyczuć” wymiary samochodu.
  3. Planując z instruktorem kolejne jazdy staraj się , by początkowo odbywały się częściej ( np. co drugi dzień), a w późniejszym okresie nauki co 3-4 dni. Taki rozkład zajęć sprzyja prawidłowemu utrwalaniu ćwiczonych umiejętności.
  4. Jeśli po zakończeniu kursu, nie jesteś jeszcze pewny swoich umiejętności, weź dodatkowe lekcje – nie przystępuj do egzaminu z nastawieniem, że „może się uda”. Staraj się z instruktorem określić, które elementy jazdy masz opanowane dobrze, a które należy jeszcze poćwiczyć. ( Może warto wziąć kilka jazd u innego instruktora).
  5. W dniu egzaminu na prawo jazdy bądź wypoczęty, staraj się tak zorganizować w tym dniu pozostałe zajęcia aby nie stanowiły dla Ciebie zbytniego obciążenia. Na egzamin nie zgłaszaj się w ostatniej chwili, miej rezerwę kilku minut na psychiczne przygotowanie się do czekającego Ciebie sprawdzianu.
  6. Traktuj egzamin na prawo jazdy jako sprawdzian swoich umiejętności, a nie jako „przeszkodę”, którą musisz pokonać aby zdobyć uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Zadaniem egzaminatora jest dokonanie oceny jak sprawnie i pewnie możesz uczestniczyć w ruchu drogowym – od tego zależy Twoje i innych bezpieczeństwo.
  7. Nieudanego egzaminu nie odbieraj jako życiowej porażki czy złośliwości egzaminatora. Skup się na przekazywanych przez egzaminatora informacjach o błędach jakie popełniłeś. Pozwoli to na uzupełnienie Twoich umiejętności bezpiecznego prowadzenia samochodu.
    (Na podstawie wskazówek Wojewódzkiego Ruchu Drogowego we Wrocławiu)

 

II. Jak sobie radzić z tym emocjonalnym „wrogiem numer jeden” większości zdających egzamin na prawo jazdy ?

  • Tak naprawdę najważniejszy jest dobry poziom opanowania wymaganych na egzaminie umiejętności. Daje on niezbędną dla zmniejszenia stresu pewność własnych możliwości. Przestajemy się obawiać wtedy stawianych na egzaminie zadań, mamy przekonanie, że potrafimy sobie z nimi poradzić. Bo przecież to co macie wykonać na placu manewrowym czy w ruchu drogowym realizowaliście już wielokrotnie w szkole nauki jazdy. Egzaminator nie będzie od Was wymagał umiejętności nie objętych obowiązującym programem szkolenia. Warto zapoznać się z dokładnymi przepisami dotyczącymi prowadzenia egzaminu i kryteriami oceniania (wykorzystajcie zamieszczone na tej stronie informacje o egzaminach).
  • Istotna będzie także zmiana motywacji z „muszę zdać ten egzamin” na „mam pokazać co potrafię”. Traktujmy egzamin na prawo jazdy jako sprawdzian własnych umiejętności i przygotowania do samodzielnej jazdy. Nie przystępujmy do egzaminu z nastawieniem „może się uda”, ani z nastawieniem, „że za pierwszym razem nie można zdać”.
  • Jeśli macie swoje sprawdzone w innych sytuacjach sposoby radzenia sobie ze stresem wykorzystajcie je na tym egzaminie.
    Gdy w trakcie czekania na egzamin, albo w trakcie jego trwania czujemy, że ogarnia nas panika pamiętajmy o zmianie rytmu oddychania i wzięciu głębokiego oddechu powolnym wypuszczeniu powietrza z płuc – to naprawdę pomaga opanować nagły atak lęku i przywraca kontrolę nad sytuacją. Pomocne może okazać się powtarzanie treści poleceń, które mamy wykonać. Pamiętajmy także o tym, aby w grupie osób oczekujących na egzamin unikać tych, którzy „sieją panikę” przekazując, najczęściej przesadzone i nieprawdziwe, informacje dotyczące przebiegu egzaminów.

I na zakończenie jeszcze uwaga : może warto potraktować przeżywany na egzaminie na prawo jazdy stres jako sprawdzian radzenia sobie z napięciem emocjonalnym, bo przecież bycie kierowcą zapewni nam częsty kontakt z sytuacjami trudnymi, w których powinniśmy umieć kontrolować swoje emocje i prawidłowo reagować.

Nasza propozycja dla „zestresowanych”

Wieloletnie doświadczenie w zakresie egzaminowania kandydatów na kierowców wykazuje, że wśród zdających znajduje się grupa osób, która ma problemy z zaprezentowaniem na egzaminie praktycznym posiadanej wiedzy i umiejętności – przystępując wielokrotnie do egzaminu uzyskują wynik negatywny. Jednak niepowodzenie na egzaminie nie zawsze jest związane z niewystarczającym przygotowaniem kandydata na kierowcę, ale może być spowodowane także zbyt silnym stresem egzaminacyjnym. WORD we Wrocławiu, aby przyjść z pomocą takim osobom prowadzi bezpłatne seminaria, na których uczestnicy dowiadują się jak można opanować stres na egzaminie i na co zwrócić uwagę planując dodatkowe jazdy z instruktorem. Zajęcia te odbywają się we wtorki od godz. 13.00, prowadzi je egzaminator oraz psycholog.

Zapisy osób zainteresowanych udziałem w tych zajęciach są przyjmowane przez Dział Szkoleń WORDU Wrocław tel. /71/ 774-67-74